Blog
cze 03

W bieli tassońskiego marmuru

Dzisiejsza autokarowa wycieczka dookoła wyspy pozwoliła nam na poznanie kolejnego bogactwa Thassos – śnieżnobiałego marmuru. Fotografia obok przedstawia miejsce wydobywania marmuru w czasach starożytnych. Bogata w surowce naturalne wyspa  była nazywana Atenami Północy. Tu wydobywano złoto, srebro, rudę cynku i żelaza. To tu w starożytnym porcie Aliki pracowało dziennie sto tysięcy niewolników przy wydobywaniu i załadunku na statki tassońskiego marmuru. Zaś w miejscu marmurowych sztolni gromadziła się słona woda Morza Egejskiego, z której pozyskiwano sól. Natomiast sam marmur błyszczy srebrnymi płateczkami, niczym kryształ górski.

Marmur z Thassos  od wieków służył do budowania okazałych gmachów, które podziwia cały świat. Świątynia Artemidy w Efezie – jeden z siedmiu cudów świata zbudowana jest z tego niezwykle wytrzymałego surowca. Siedziba amerykańskiego prezydenta nie bez kozery jest nazywana Białym Domem -on również jest zbudowany z tassońskiego marmuru. A nieco bliżej nas – niektóre gmachy Unii Europejskiej w Brukseli są wykończone również tym marmurem.

Dzisiejsza, piękna pogoda pozwoliła mi  na zrobienie zdjęcia, które przedstawia parę delfinów na marmurowym pomniku w stolicy wyspy – Thassos, zwanym również Limenas.

A to już kolejne zdjęcie zrobione przez szybę autokaru – przedstawia czynny marmurołom obok miasta Limenas.

Nasza autokarowa wycieczka zakończyła się przesiadką na niewielki stateczek, z którego pozostało jeszcze jedno spojrzenie na północną część wyspy Thassos. W głębi widoczne od strony morza wzgórze z wydobywanym dziś marmurem.