Blog
wrz 05

Po prostu Thassos

Dziś jeszcze trochę uzupełniających informacji. Tak właśnie wygląda grecka wyspa Thassos z promu, który z miasteczka Keramoti pokonuje trasę w niewiele ponad pół godziny.

Thassos, to jedna z prawie trzech tysięcy wysp Morza Egejskiego i Jońskiego i jedną ze 176 zamieszkałych. Pod względem wielkości jest dziewiątą w kolejności wyspą i liczy zaledwie 390 km kwadratowych. Aby ją objechać samochodem – potrzebujemy pokonać niewiele ponad 100 km.

Widoczne na zdjęciu pasmo górskie przecinające wyspę ze wschodu na zachód nosi nazwę Ypsarion ze szczytem o tej samej nazwie, który liczy około 1200 m n.p.m. (greckie źródła są bardzo niedokładne i podają różne wysokości tego szczytu).

Jest już piąty września – pogoda nadal ustabilizowana. No, może poza ostatnimi kilkoma dniami spadku temperatury i zachmurzeniem. Prognozy dla moich turystów są jednak obiecujące i od wtorku ma nastąpić znaczny wzrost temperatury do tej sprzed tygodnia- około 40 stopni. Wiem, wiem – w Polsce wręcz przeciwnie: podobno zdecydowanie jesienna pogoda. Poza korzystaniem z mocnego słońca – wszyscy chętnie raczymy się obfitymi plonami tej żyznej ziemi.

Gaje oliwne, uprawy winorośli, lasy piniowe znajdują się w północnej części wyspy: od Limenas do Prinos na zachodzie i Kinira na wschodzie. To tu rosną kiwi, brzoskwinie, cytryny, figi, jabłka, gruszki i orzechy włoskie. Okazałe arbuzy, melony, pomidory, ogórki, czerwona cebula – różne odmiany papryki, cukinia i fasola są bogactwem tej wyspy.