Blog
wrz 29

Z Kamieńca Podolskiego

 

widok-z-okna-hotelu-7-days

To widok na Kamieniec Podolski z hotelu 7 Dniv ( nie polecam go – dość kiepski. Jedynie basen i sauny mogą co nieco zrekompensować pobyt w nim).

Zachowany stary układ urbanistyczny miasta w kształcie greckiej litery omega prezentuje się ciekawie. Z jednej strony twierdza, a z drugiej na skale stare miasto i znów pod górę do nowego miasta.

To tu, nieopodal Kamieńca Podolskiego, zwanego kluczem do Podola, a więc Rzeczypospolitej rozgrywały się wielkie bitwy z Turkami. Tu znajdowały się słynne Okopy Św. Trójcy. Tu znajduje się Most Turecki w Kamieńcu Podolskim – most drogowy na Smotryczu – kamienny, wzniesiony przed 1494 lub w czasach króla Zygmunta I Starego. Łączy twierdzę w Kamieńcu Podolskim ze Starym Miastem – dziś niewinnie zwanym mostem zamkowym.

Dość dobrze na starym mieście prezentuje się polski ratusz – magistrat, jako najstarszy budynek administracyjny – z 1760 r. Jest też nietypowa budowla – turecki minaret stojący u wejścia do Kościoła pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła. Na minarecie zamontowana 4,5 m miedziano srebrna figura Matki Boskiej pochodząca z Gdańska z 1756 r.

Zapraszam na krótki spacer po starym mieście i kamienieckiej twierdzy.

kamieniec-podolski-polski-magistrat kamieniec-podolski-kosciol-sw-piotra-i-pawla-z-minaretem-jpg-wejscie-gl kamieniec-podolski-kosciol-sw-piotra-i-pawla-z-minaretem kamieniec-podolski-kosciol-sw-mikolaja-i-klasztor-dominikanow twierdza-w-kamiencu-podolskim-fot-wg twierdza-w-kamiencu-podolskim-fot-wg-jpg-2 twierdza-w-kamiencu-podolskim-fot-wg-jpg-3 twierdza-w-kamiencu-podolskim-fot-wg-jpg-cerkiew twierdza-w-kamiencu-podolskim-fot-wg-jpg-korytarze widok-z-okna-jpg-plus-ja twierdza-w-kamiencu-podolskim-fot-wg-jpg-symbolejpg widok-starej-cerkwii-w-kamiencu-podolskim