Blog
lip 11

W Górach Opawskich

Tym razem mam okazję bliżej zaprzyjaźnić się z siostrzanym Parkiem Krajobrazowym naszego Stobrawskiego – z Parkiem Krajobrazowym Gór Opawskich. Choć jego powierzchnia jest dziesięciokrotnie mniejsza od naszego Stobrawskiego, to i tak posiada przebogate walory. Już samo uksztaltowanie górskie dodaje mu atrakcyjności i kurort – Głuchołazy Zdrój.

Dla miłośników wędrówek doskonała okazja do zaliczenia początkowej trasy opolskiego Szlaku św. Jakuba, który bierze swój początek na jednej ze stacji Drogi Krzyżowej przy Studni Jakubowej na Górze Parkowej (Chrobrego). Z kolei miłośnicy przyrody mogą podziwiać bogactwo fauny i flory, w tym Rezerwat Bukowy z prawie dwustuletnimi okazami. Sąsiadujące po czeskiej stronie Zlate Hory już w samej nazwie zaciekawiają miłośników tego złotego kruszcu, którego w dawnych wiekach w tych właśnie okolicach wydobyto w ilości prawie trzy tony.

Głuchołazy, to zarazem tradycja wodolecznictwa, która została rozpropagowana przez słynnego Priessnitza z położonego po sąsiedzku czeskiego miasteczka Jesenik ze słynnymi kąpielami wodnymi. Ich odradzanie można już zaobserwować na terenie Parku Zdrojowego.

Z uroków Parku Krajobrazowego Gór Opawskich korzystają kuracjusze, którzy w wielu przypadkach od lat przyjeżdżają do licznych ośrodków sanatoryjnych. Inni zaś, jak ja – na turnusy rehabilitacyjne. Część z tych obiektów niestety po okresie transformacji nie utrzymała się, część z nich zniszczyła wielka powódź z 1997 roku. Jej ofiarą padł bodaj najpiękniej w Polsce położony odkryty basen kąpielowy w wąwozie Sarniego Potoku. Z kolei pożar dokonał ostatecznego zniszczenia okazałej Wieży Widokowej.

Dziś mieszkańcy samych Głuchołaz odbudowują dawną świetność miasta i aktywnie uczestniczą w górskich wędrówkach, jak w tej, na którą i ja się wybrałem w ostatnią niedzielę do Kaplicy św. Anny na Górze Parkowej, gdzie przy pięknej pogodzie odbywała się plenerowa Msza św.

    

PS. Na tych, którzy pragną poznać atrakcje Parku Krajobrazowego Gór Opawskich czekają dosyć dobrze oznakowane piesze szlaki turystyczne (również dla miłośników rowerów i nart biegowych). Mapy i foldery bezpłatne można otrzymać w biurze Informacji Turystycznej w samym centrum Gluchołaz  – tuż przy baszcie. Samo miasto zaś oferuje bezpłatną komunikację lokalną, ale zapomniało o uprzątnięciu śmieci na szalakach rezerwatu bukowego. To naprawdę odstrasza turystów.