Blog
lip 09

Sauna w stodole – już gotowa …

Trochę to trwało, ale założony plan wykonania sauny w stodole do czasu wakacji zrealizowany!

Najpierw był pomysł wykorzystania zbędnych przestrzeni stodoły dla potrzeb eko-agro turystyki. Tak powstał projekt wybudowania sauny właśnie w tym miejscu. Trzeba więc było zbędne „graty” usunąć ze stodoły, a dla niektórych znaleźć odpowiednią lokalizację.  Przy tej okazji powstało dodatkowe pomieszczenie do wspólnych spotkań w stodole i specjalne stanowisko recyklingowe do segregacji odpadów na zewnątrz stodoły (o nim w poprzednim poście).

Tak więc w jednej części stodoły utworzyłem podręczny warsztat (niezwykle przydatny w każdej posesji), by w wykorzystanej przestrzeni umiejscowić nowe pomieszczenie sauny. Nie naruszając struktury budynku – jedna z zewnętrznych, drewnianych ścian stodoły została usunięta, po czym powstała spora wnęka na przedsionek i miejsce na odpowiednią konstrukcję ścian zewnętrznych sauny. Dodatkowo został wykonany strop do przylegającego pomieszczenia, dwoje drzwi do niego oraz jedne do sauny i wreszcie ściany wewnętrzne sauny i sufit wraz z odpowiednim ociepleniem.

Wewnętrzne ściany sauny wykonałem z desek lipowych, natomiast ławy do siedzenia i leżenia z desek osikowych. Posadzkę sauny wykonałem z płytek łazienkowych, natomiast przedsionek sauny ze starej cegły, aby zharmonizować całość z bocznymi, murowanymi z cegły słupami stodoły. One tworzą obramowanie przedsionka.

Powstała sporych rozmiarów sauna o wymiarach 2000 x 2500 x 2100 , mogąca pomieścić nawet siedmio osobową grupę chętnych do wspólnego saunowania (dwie osoby swobodnie leżące na górnych ławach i pięć siedzących). Ogrzewana jest elektrycznym piecem o mocy 8 kw. firmy HARVIA. Proszę zwrócić uwagę na oryginalne klamki do drzwi, które się nie nagrzewają. Wykonałem je ze znalezionych w pobliżu zrzutów rogów jeleni.

W ubiegłym tygodniu był ostatni etap montażu wyposażenia: zaintalowałem termometr wraz z higrometrem, zegar piaskowy, głośnik oraz oświetlenie LED, które będzie dodatkową formą trerapii.

PS. Niebywałą atrakcją dla leżących na górnych półkach będzie widok pasących się saren i jeleni na sąsiadującej z posesją łące! Zapraszamy na niepowtarzalne, zdrowotne saunowanie.