Aby nie wzbudzać zazdrości mieszkających w nieco chłodniejszym klimacie, powiem tylko tyle, że na Thassos było dziś pełne zachmurzenie i deszcz. Wysokie fale z impetem dobijały się do brzegów wyspy. Zatem przy takiej pogodzie zapraszam do opowieści o drzewie oliwnym i odwiedzenia starej, rodzinnej tłoczni.
Oliwa z oliwek jest wielkim bogactwem Grecji. Od dwóch tysięcy lat daje światu ciepło i światło – ogrzewa w chłodne dni i rozjaśnia dom blaskiem oliwnej lampki. Oliwa jest podstawowym produktem greckiej kuchni. Statystyczny Grek spożywa 23 litry oliwy w ciągu roku. Oliwa jest również doskonałym kosmetykiem do pielęgnacji ciała. Liście i owoce stanowią pożywienie również dla zwierząt jako pasza, a w upalne dni drzewo oliwne daje cień i ochłodę wszystkim stworzeniom.
Drewno drzewa oliwnego, jeżeli już musi być ścięte, to stanowi doskonały materiał do produkcji mebli , narzędzi i przedmiotów domowego użytku.
A co mówi o drzewie oliwnym grecka mitologia? Bogowie Atena i Posejdon obserwowali prężnie rozwijające się miasto. Poczuli chęć objęcia nad nim pieczy. Bogowie podjęli wspólną decyzję, że wybiorą tego Boga, który podaruje ludziom coś najcenniejszego. Posejdon uderzył trójzębem w skałę i wytrysnęła z niej woda. Atena zaś swoją boską stopą dotknęła tego miejsca i wyrosło drzewko oliwne. Dlatego to miejsce wybrało za patronkę Atenę i przyjęło jej imię za nazwę swojego miasta – Ateny. Od tej pory drzewo oliwne zdobiło świętą skałę Akropolu. Choć Persowie w V wieku p.n.e. spalili Akropol, to i tak nie udało im się spalić drzewa oliwnego. Ponownie wypuściło liście i ożyło.
Zachowały się w Grecji drzewa oliwne, które mają już dwa tysiące lat. Ich uprawa wymaga cierpliwości. Choć drzewko zaczyna rodzić już po siedmiu latach, to i tak właściwe zbiory osiąga w wieku czterdziestu lat. Sadzi je jedno pokolenie, a dopiero drugie zbiera plony. Z jednego drzewa oliwnego uzyskuje się około 8 litrów oliwy extra vergine (z czterech kg oliwek otrzymuje się około 1 l oliwy).
Wyspa Thassos jest drugim co do wielkości regionem w Grecji pod względem produkcji oliwy z oliwek. Pierwsze miejsce zajmuje Półwysep Chalcydycki (wyspa Thassos jest oddalona od niego o około 70 km). Na wyspie znajduje się około miliona drzew oliwnych. Najstarsze z nich – 700 – 1000 letnie znajdują się w północno–zachodniej części wyspy – w miejscowościach Prinos i Rachoni. Zbiory oliwek na wyspie rozpoczynają się w październiku – listopadzie i trwają do stycznia, a w pracach uczestniczą całe rodziny.
Stara, rodzinna tłocznia oliwy na Thassos znajduje się w zabytkowym miasteczku Panagia w północno- wschodniej części wyspy. Dzięki środkom unijnym rodzina uzyskała fundusze na uruchomienie edukacyjnej ścieżki pokazującej tradycyjną metodę tłoczenia oliwy.
na wyspie Korfu (Kerkyra) jest 3,5 miliona drzew oliwnych, pozdrawiam
Hej Tato! super, że udało Ci się trochę bardziej egzotycznego klimatu wprowadzić do kroniki! Mam nadzieję, że ten brak pogody, o którym piszesz, jest tylko chwilowy i znowu wrócisz opalony :)
A my na długi weekend (czyli już jutro) wybieramy się w deszczowe Bieszczady, choć podobno już w sobotę ma być ładnie. Pisz o wrażeniach – chętnie poczytam i popatrzę na fotki znad ciepłego morza.
Trzymaj się – buziaki! :)