Dzisiejsza , deszczowa aura skłoniła mnie do opisania odbytej wycieczki rowerowej do zabytkowej, kamiennej wioski w środku wyspy – Theologos. Drogowskaz ten znajduje się w miejscowości Potos, która jest (i była przed wiekami) portem dla Theologos.
To właśnie w góry uciekali rybacy z portów, aby tam chronić swój dobytek przed piratami i tam w dolinach, często wysoko w górach zakładali swoje domostwa.
Do dziś spotykamy bardzo stare, zniszczone już domy z charakterystycznymi dachami, krytymi łupkiem. Część mieszkalna znajdowała się nad pomieszczeniami magazynowymi.
Młodzi mieszkańcy Theologos powyjeżdżali do pracy na zachód Europy – często do Niemiec. Ale zdarza się, że powracają i remontują swoje rodzinne domostwa. Poniższe zdjęcie przedstawia taki właśnie odremontowany dom.
Ze względu na swoją charakterystyczną, zwartą i niepowtarzalną, kamienną architekturę, wioska ta została wpisana na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Z informacji o wyspie Thassos można się dowiedzieć, że tu w średniowieczu mieszkał pustelnik – eremita – św. Łukasz, któremu we śnie Archanioł Gabriel nakazał zbudować na brzegu wyspy kościół. Po dziś dzień jest tam monastyr Michała Archanioła, (ale o nim może w opisie innej wycieczki).
I jeszcze jedno spojrzenie na tę malowniczą wioskę, w której według źródeł osiedlili się w XVI wieku uchodźcy z Konstantynopola. Dziś wioska ta liczy około 1500 mieszkańców, a w tutejszych tawernach można zakosztować jagnięciny z rusztu i poznać folklor na organizowanych tu greckich wieczorach.
Powrotna trasa rowerowa z Theologos nie była zupełnie męcząca, bo obeszło się bez pedałowania, natomiast podjazd w kierunku pasma Ypsarion, na zboczu którego znajduje się ta górska wioska mógł dać się we znaki.
Comments are closed.