Na dziś trochę geografii. Miałem kontakt z czymś naprawdę wielkim. To rzeka Wołga (łac. Rha), która jest największą i najdłuższą rzeką Europy – 3531 km. Wypływa gdzieś ze wzgórz pomiędzy Sankt Petersburgiem a Moskwą i przemierza wielką Rosję, uchodząc ogromną deltą do Morza Kaspijskiego. Jest rzeką żeglowną na długości 3500 km i nawet dla celów transportowych połączona Kanałem im. Moskwy ze stolicą Rosji.
Widziałem żeglujące statki pasażerskie, małe łódki rybaków i wielkie, załadowane barki, którymi transportowanne jest drewno, materiały budowlane, ropa naftowa.
Wołga też wykorzystywana jest energetycznie. Systemy zapór wodnych i elektrowni wodnych można znaleźć na wielu odcinkach. Ten zbiornik, nad którym właśnie stoję, jest nawiększym w Europie i trzecim pod względem wielkości na świecie. To Zbiornik Kujbyszewski – jezioro zaporowe w Samarze o powierzchni 6450 km² .
Jeszcze dodam, że Wołga posiada w swoim górnym biegu połączenie z Morzem Bałtyckim poprzez Kanał Wołżańsko-Bałtycki. Zaś z Morzem Białym – poprzez Kanał Białomorsko-Bałtycki. Natomiast w dolnym biegu Wołga posiada połączenie z Morzem Czarnym i Azowskim poprzez Kanał Wołga-Don.
Comments are closed.