To widok na Kamieniec Podolski z hotelu 7 Dniv ( nie polecam go – dość kiepski. Jedynie basen i sauny mogą co nieco zrekompensować pobyt w nim).
Zachowany stary układ urbanistyczny miasta w kształcie greckiej litery omega prezentuje się ciekawie. Z jednej strony twierdza, a z drugiej na skale stare miasto i znów pod górę do nowego miasta.
To tu, nieopodal Kamieńca Podolskiego, zwanego kluczem do Podola, a więc Rzeczypospolitej rozgrywały się wielkie bitwy z Turkami. Tu znajdowały się słynne Okopy Św. Trójcy. Tu znajduje się Most Turecki w Kamieńcu Podolskim – most drogowy na Smotryczu – kamienny, wzniesiony przed 1494 lub w czasach króla Zygmunta I Starego. Łączy twierdzę w Kamieńcu Podolskim ze Starym Miastem – dziś niewinnie zwanym mostem zamkowym.
Dość dobrze na starym mieście prezentuje się polski ratusz – magistrat, jako najstarszy budynek administracyjny – z 1760 r. Jest też nietypowa budowla – turecki minaret stojący u wejścia do Kościoła pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła. Na minarecie zamontowana 4,5 m miedziano srebrna figura Matki Boskiej pochodząca z Gdańska z 1756 r.
Zapraszam na krótki spacer po starym mieście i kamienieckiej twierdzy.
Comments are closed.