Wczoraj uczestniczyłem w Biesiadzie Opolskiego Bractwa Wojciechowego, którego jestem aktywnym członkiem. Zdjęcie obok pochodzi jeszcze z biesiady z 2008 roku, kiedy to honorowym gościem przyjętym w poczet Bractwa był mieszkający w Warszawie Wojciech Dąbrowski – literat i satyryk.
Noworoczne potkanie dotyczyło m.in. spraw przygotowań do tegorocznych Dni Opola, w których Bractwo twórczo uczestniczy. Przygotowujemy drugą edycję Wojciechowej Giełdy Staroci, która odbędzie się 25 kwietnia na Placu Kopernika w Opolu. Nowością tej giełdy będzie specjalne stoisko Opolskiego Bractwa Wojciechowego, na którym będą oferowane do sprzedaży podarowane przez członków i sympatyków Bractwa różnorodne bibeloty i starocie. Uzyskane w ten sposób fundusze zasilą wspólne konto opolskich Wojciechów.
Opolskie Bractwo Wojciechowe powstało z inicjatywy opolanina – Wojciecha Pilarskiego w 2006 roku. Skupia grupę około 30 panów, noszących imię patrona Polski i zarazem Opola. Więcej informacji na stronie: www.wojciechowie.republika.eu.
Św. Wojciech był praskim biskupem, który około 970 roku przybył na tereny Polski i głosił słowa Chrystusa. W trakcie tej podróży misyjnej został zamordowany przez pogan.
Legenda głosi, że św. Wojciech również w Opolu głosił swe kazania obok kościoła „Na Górce”, stojąc na kamiennym głazie. Jego mowa była tak płomienna i silna, że w kamieniu, na którym stał odcisnęły się jego stopy. Głaz ten jest obecnie eksponowany w Muzeum Diecezjalnym we Wrocławiu.
Bractwo zamierza czynić starania, aby ten kamień trafił z powrotem na swe stare miejsce do Opola – w okolice Studni Wojciechowej (zdjęcie powyżej), z której bije znana Opolanom Woda Życia, którą częstują mieszkańców Wojciechowie w ramach dorocznej imprezy.
W ramach Opolskiego Bractwa Wojciechowego zapraszamy do naszego grona znanych Wojciechów. Gościł tu m.in. znany transplantolog – prof. Wojciech Rowiński (na zdjęciu po lewej, w środku autor postu, obok prof. Nicieja i po prawej W. Karoński), Wojciech Pszoniak, Wojciech Kilar i Wojciech Kuczok.
Comments are closed.